Přírodní zdroj vitamínu C
Pospěšte si! Ještě pořád jsou na louce, na mýtinách, polích nebo u lesa krásně červené šípky! Když si jich pár natrháte a usušíte, máte vystaráno. Dodají vašemu tělu vitamín C v přírodní formě a nachlazeni i chřipky se vám budou vyhýbat obloukem celou zimu. Věděly to už naše babičky, které si je pravidelně sbíraly každý podzim.
Uschovaný ve svém trnitém domku skrývá opravdový poklad pro naše zdraví. Kromě již zmíněného vitamínu C, který posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá nám čelit infekcím, obsahuje také rutin, který zpevňuje cévy a celkově pomáhá při bolestech žil a křečových žilách. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitamínu C jsou šípky také nejlepším přírodním lékem proti paradontóze a krvácení dásní. Pomáhají také ženám při menstruaci, ulevují při křečích a celkově upravují menstruační cyklus. Takže když si při podzimní procházce šípky nasbíráte, můžete je nasušit, vyrobit si z nich pikantní marmeládu, sirup, víno, šípkový likér... Možností jejich zpracování je mnoho. A nezapomeňte si jednu všelijak pokroucenou větvičku s červenými bobulkami dát doma do vázy - uvidíte, kolik nadělá parády!
Pokud se rozhodnete šípky usušit, vybírejte tvrdé hezky vybarvené plody. Doma je zbavte stopek a dejte na plech s pečícím papírem pomalu sušit do pootevřené trouby, která je zapnuta na nízkou teplotu. Jenom tak si šípky uchovají hezkou barvu a nezčernají. Usušené plody uskladněte v papírových nebo látkových sáčcích, či skleněných nádobách a vařte si z nich lahodný čaj po celou zimu.
ŠÍPKOVÝ ČAJ
Dvě lžíce šípků necháme asi hodinu macerovat v půllitru vody, potom zahřejeme asi na 70 stupňů, přikryjeme a necháme 20 minut vyluhovat. Poté čaj přecedíme, (můžeme přidat ještě odšťavněný citron, zázvor nebo med) a pijeme vlažný podle chuti i ve větším množství. Je mnohem lepší čaj nevařit, abychom uchovali jeho vzácný obsah vitamínů. Nezapomeňte ho dobře přecedit, chloupky, které jsou v dužině, by vás mohly nepříjemně překvapit a potrápit.
ŠÍPKOVÝ SIRUP
1 kg zralých šípků, 2 l vody a 1,5 kg přírodního cukru. Šípky rozdrtíme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 10 minut. Roztok dáme do HUROM odšťavňovače a necháme přecedit. Čistou šťávu zahřejeme na 70 stupňů a rozpustíme v ní veškerý cukr. Hned naléváme do sklenic a zátkujeme.
ŠÍPKOVÁ MARMELÁDA
Potřebujeme dobře vyzrálé měkké šípky, které rozvaříme ve vodě a prolisujeme na pasírovacím strojku. Zbavíme se tak jemného chmýří, které by jinak mohlo dráždit sliznice v ústech a krku. Potom přidáme na 1 kg šípkové směsi 400 g cukru a 3 minuty za stálého míchání povaříme. Horkou marmeládu plníme do skleniček a po zavíčkování asi 25 minut sterilujeme při teplotě 85 °C. Z hotové marmelády můžeme připravit také výbornou šípkovou omáčku.